Ръководство за изсушаване при наводнение на помещения, стаи, гаражи, мазета

В много сгради водопроводните тръби често се нуждаят от обновяване поради промени в навиците на живот, по-херметична конструкция и повишена нужда от хигиена. Силните бури и все по-обилните валежи също допринасят за щетите от водата. Възстановяването на щети от вода е от огромно значение за предотвратяване на заразяване с мухъл. Това може да стане например с помощта на правилно подбрани влагоабсорбатори, влагоуловители и изсушители за качествено и надежно обезвлажняване на стените и на пода.

Причини за водни щети.

Повредата от вода може да стане по различни причини. Най-честата причина е спукана тръба, причинена от корозия, замръзване, строителни работи или дефект на материала. Но наводнения, дефектна пералня или подобни технически дефекти също могат да причинят щети от влага. Те трябва да се третират бързо, за да не се повредят мебелите, стените и подовете. Тук влиза в действие техническото сушене със сушилни устройства: влагоабсорбатори, влагоуловителим изсушители за изсушаване на помещения и повърхности и за отстраняване на влагата от въздуха в помещението.

Видове водни щети

Щетите от вода се разделят на:

Остри щети: Така наречените водни щети, причинени от спукани тръби, проникване на дъждовна вода, наводнения, вода за гасене на пожар и изтичащи уреди, като например пералня.

Дългосрочни щети: Така наречените щети от влага, причинени от дефектни уплътнения на сградата, конденз върху студени външни стени и повишена влажност в жилищните помещения.

Как изсушавате щетите от вода?

Стъпка 1 – Идентифицирайте причината

Преди повредата от вода да може да бъде поправена, наложително е причината за повредата да бъде известна и отстранена в началото на работата, за да се избегнат последващи щети. Ако това не е така, обикновено първо се определя местоположението на теча.

Стъпка 2 – Предотвратяване на щети чрез подготовка

Кабелите и тръбите трябва да бъдат добре прибрани, а мокрите подове да са осигурени, за да се избегнат потенциални опасности като токови удари. Освен това трябва да се спре подаването на вода и да се предотврати разпространението на опасни вещества. Инвентарът на стаята трябва да бъде спасен или повдигнат, ако е възможно.

Стъпка 3 – Процесът на сушене

Използването на кондензационни сушилни – влагоабсорбатори, влагоуловители и изсушители предотвратява по-нататъшното разширяване на щетите. По правило влажните повърхности ще са изсъхнали достатъчно през първите три дни, за да могат да се видят скритите щети на кухините. Ако водата е проникнала в материалите за дълго време, ще отнеме повече време, за да я отстраните отново с помощта на влагоуловител. По принцип три фактора имат важно влияние върху успеха на сушенето на стени:

  • Температурата
  • Влажността на въздуха
  • Въздушният поток

Топлият материал естествено има по-висока скорост на изпарение от студения материал. В допълнение, топлият въздух може да абсорбира значително повече водни пари и да ги пренесе към сушилнята, отколкото студеният въздух. Преносът на водна пара от материала към въздуха в помещението се подобрява значително чрез въздушния поток. Към всяка настройка на сушилнята трябва да се монтира вентилатор. При температури под 15°C сушилните трябва да работят с помощта на нагреватели.

В случай на силно частично проникване на влага, насочен въздушен поток към компонента чрез вентилатор или нагряване с помощта на инфрачервени нагревателни плочи, води до по-бързо сушене. Особено при много мокър газобетон безшумните нагревателни плочи и вентилатори осигуряват убедителни резултати.

Стъпка 4 – Мониторинг на процеса на сушене

Измерванията се правят по време на процеса на сушене, за да се наблюдава и документира напредъкът на сушенето на материала. Това обикновено се прави в систематичен ритъм. За да се избегне ненужното време за пътуване, в днешно време има интернет базирани системи за дистанционно извличане на измерени стойности. Пълната документация е много важна за оценка на напредъка на сушенето и като доказателство за по-късни цели. За всички измервания се създава протокол за измерване. Най-важните методи за измерване за документиране на напредъка на сушенето са следните:

  • Измерване на съпротивлението: Точно измерване на влажността на дървото.
  • Измерванията се правят по време на целия процес на сушене, за да се контролира и документира напредъкът на сушенето на материала. Пълната документация е много важна за оценка на напредъка на сушенето и като доказателство за по-късни цели.
  • Измерване на съпротивление: Измерване на влага в строителни материали със сонда за дълбочина. Измерването на съпротивлението се използва за измерване на съдържанието на влага на материали в по-дълбоки слоеве, като изолационни слоеве на замазката, с влагомер 4 в 1 MMS 2 .
  • Капацитивно измерване: Режимът на търсене за намиране на влажни петна. Там, където и най-малките отвори за измерване са табу, влагата под повърхността може да се локализира капацитивно с безконтактни измервателни уреди, като HFM 200 .
  • Измерване на влажност и температура: Измервания в стая или кухина. Прецизни измервателни уреди със или без съхранение и оценка на данни се използват за тестване и документиране на температурата на въздуха в помещението и относителната влажност, като Hygromaster 2 или MMS 2.

Стъпка 5 – Демонтаж

Разграждането може да започне веднага щом сравнителните измервания покажат, че изходящият въздух има същото съдържание на влага като вдувания сух въздух. В допълнение, измерените стойности на влажността на материала на достъпните строителни компоненти трябва да съответстват на сравнителните стойности, за да се предотврати по-нататъшно увреждане от влага.